048 3211 211
048 3211 211
x

5 tipov ako telo chrániť pri výkyvoch počasia

Domov >Blog > 5 tipov ako telo chrániť pri výkyvoch počasia
blog_post_Zdroj ilustračného obrázka: http://www.freepik.com Designed by senivpetro / Freepik

Apr 20, 2017

Náhle zmeny počasia sú pre mesiac apríl bežné. Nie nadarmo sa hovorí, že práve tento mesiac je ten najbláznivejší v roku. Ani túto jar tomu nie je inak. Zatiaľ čo na konci marca sme si užívali skutočne teplé, až letné počasie, teraz opäť vyťahujeme zo skríň zimné bundy. Ľudské telo môže na tieto náhle zmeny počasia odpovedať aj negatívne.

Bolesti hlavy, malátnosť, ale aj zmeny krvného tlaku, ... Len pár príznakov z mnohých. Ako zdravie proti týmto nástrahám chrániť?

1. prispôsobte stravu i pitný režim

V dňoch, kedy je teplo sa telo ochladzuje potením, preto je vhodné dopĺňať tekutiny častejšie. Pri chladnom počasí je zas lepšie posilniť stravu. Dopriať si o trochu väčšiu porciu obedu, či raňajok. Vysoko energetické potraviny posilnia telo a pomôžu mu tak vyrobiť viac vnútorného tepla.

2. prispôsobte obuv i oblečenie

Všetci by sme si radi obliekli kraťasy a nasadili slnečné okuliare. Ale príroda to chce inak. Donútila nás vytiahnuť kabáty a čižmy. Nebojte sa toho! Lepšie je teraz poriadne sa obliecť a prečkať chladné dni, ako sa trápiť prechodenou chrípkou do júna.

3. doplňte vitamíny

Po zime môže nášmu telu chýbať vitamín D, ktorý sa nám do tela dopĺňa pobytom na slnku. Vitamín C zas posilňuje imunitu a vitamín B nám pomôže posilniť vlasy a pokožku pred nástrahami chladu. Doplňte ich pestrou stravou, ovocím alebo siahnite po tabletkovej forme.

4. otužujte sa

Hoci otužovanie má dlhodobý efekt, pri náhlych zmenách teplôt ho naozaj zužitkujete. Funguje predsa na rovnakom princípe. Z chladu to tepla a naopak. Začnite striedaním teplej a studenej vody v sprche. Takto prekrvíte končatiny a vyhnete sa opuchom lýtok. Studená sprcha má blahodarný účinok na imunitu, lieči depresiu a povzbudí vás na celý deň.

5. riešte príznaky choroby

Zmeny teplôt vás môžu okrem chrípky prekvapiť aj sklonom k depresii, reumatickými bolesťami, nespavosťou, zhoršenými alergickými reakciami. Nenechajte sa zaskočiť, a nečakajte kým problémy ustúpia samé. Nie je totiž isté, že ťažkosti, ktoré so zmenami teplôt prišli s nimi aj odídu.

V službe Rodinný lekár dokážu lekári poradiť ohľadom liečby, prevencií i alternatívnych liekov. Neváhajte lekárov kontaktovať kedykoľvek. Sme tu 24 hodín denne/ 7 dní v týždni.