048 3211 211
048 3211 211
x

Doba moderná: Naše deti ohrozuje aj obezita

Domov >Blog > Doba moderná: Naše deti ohrozuje aj obezita
blog_post_

Apr 13, 2017

Viac ako 95 % obéznych detí trpí z dôvodu zlých stravovacích návykov a nedostatku pohybu. Zvyšné percentá tvoria ratolesti s poruchami štítnej žľazy. Na Slovensku je obéznych 13 % detí. V susedných Čechách sa percentá šplhajú až k číslu 20. V krajinách ako Grécko, Taliansko, či Španielsko sú čísla ešte hrozivejšie - nad 35 %.

Rodičia sa snažia svoje dieťa dobre nachovať v každej situácií. Ak vidia na očiach detí želanie, väčšinou sa snažia ho splniť. Práve chybou rodičov sa stáva nadváha a obezita hrozbou najmladšej generácie. Až 60 % detí, si totiž zlé stravovacie návyky prenesie aj do dospelosti.

Ohrozené sú vnútorné orgány

Obezita nie je nepríjemná len navonok. Ohrozuje skoro všetky vnútorné orgány, a zvyšuje možnosť vypuknutia vážnych chronických i akútnych zdravotných komplikácií.

U detí s obezitou sa častejšie vyskytujú migrény a bolesti hlavy. Neobvyklá nie je ani väčšia náchylnosť na astmu, problémy s dýchaním, ktoré nie sú spojené len so zlou fyzickou kondíciou, ale aj s nahromadením tuku v oblasti pľúc.

Nadváha a obezita núti telo vytvárať väčšie množstvo krvi, zrýchľuje tak činnosť srdca. Takéto malé telíčko musí pracovať tuhšie, aby v ňom hustejšia krv dokázala cirkulovať. Vysoký krvný tlak je tiež jedným z najbežnejších dôsledkov nadváhy i obezity.

Kosti sú viac namáhané a riziko cukrovky sa rapídne zvyšuje, oproti dieťaťu s primeranou váhou.

Ako nájsť pomoc?

Ideálnu hmotnosť dieťaťa si môžu rodičia vypočítať aj doma. Index podľa Brocka jednoduchých spôsobom porovná výšku a váhu dieťaťa, ide však len o jednoduchý nástroj, ktorý nemusí byť 100 % presný.

1. Odčítajte od telesnej výšky číslo 100.
2. Výsledné číslo je ideálnou hmotnosťou.
3. Napríklad: Ak má dieťa 130 cm, jeho ideálna hmotnosť je 30 kg.
4. Je potrebné počítať s odchýlkou 10%.
5. Výpočet možno realizovať len u detí, vyšších ako 120 cm.

BMI index a Percentilové grafy sú ďalšími spôsobmi, ako u dieťaťa zistiť jeho ideálnu váhu. Tie by však mali vykonávať len odborní pracovníci, dietológovia, detskí, či špecializovaní lekári.

Obráťte sa aj na našich lekárov v otázkach zdravia dieťaťa. Sme tu NonStop a radi Vás na vyšetrenie kdekoľvek na Slovensku aj objednáme.