048 3211 211
048 3211 211
x

eHealth v ostrej prevádzke už aj na Slovensku

Domov >Blog > eHealth v ostrej prevádzke už aj na Slovensku
blog_post_Zdroj ilustračného obrázka: freepik.com

Jan 04, 2018

eHealth v ostrej prevádzke už aj na Slovensku

Po deviatich rokoch plánovania a príprav sa aj Slovensko dočkalo a od 1.1.2018 sa na Slovensku spustil do prevádzky systém Elektronického zdravotníctva nazývaný aj eHealth. Čo je vlastne tento systém a čo prináša lekárom a pacientom si v skratke priblížime v článku.

Čo sa dialo okolo eHealthu

  • 2008 – Projekt schválila vláda, elektronické zdravotníctvo malo byť v plnej prevádzke v roku 2010.
  • 2010 – Projekt bol odsunutý na rok 2013.
  • 2012 – V tomto roku mali byť v pilotnej prevádzke elektronický recept, databáza liekov či čakacie listiny, táto fáza sa neuskutočnila.
  • 2013 – Zavedenie projektu sa odsúva.
  • 2015 – Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vypísalo verejnú súťaž na preukazy poistenca, ministerstvo plánovalo spustiť pilotnú prevádzku prepojenia troch nemocníc a laboratória, niekoľko lekárov a zástupcov nemocníc systém testovalo v laboratórnych podmienkach v centre.
  • 2015 – Plánovalo sa, že systém bude fungovať celoplošne od roku 2017.
  • 2016 – marec – Minister zdravotníctva Tomáš Drucker ruší zmluvu na dodanie čipových kartičiek, pacienti budú využívať občiansky preukaz s čipom; do systému elektronického zdravotníctva sa pripojili prvé tri zariadenia – Nemocnica sv. Michala v Bratislave, nemocnica v Malackách a Stredoslovenský ústav srdcovo-cievnych chorôb a laboratórium, postupne sa mali pridávať aj ambulancie.
  • 2016– apríl – Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu ukázala, že projekt eHealth nespĺňa očakávané prínosy, ministerstvo muselo vrátiť peniaze z eurofondov.
  • 2017 – Do eHealthu je zatiaľ pripojených približne 17 nemocníc, asi 300 lekárov, pripravuje sa pripojenie ďalších zariadení; postupne sa majú nasadiť dva základné moduly – elektronická preskripcia a elektronická zdravotná knižka; do konca októbra musia zdravotnícki pracovníci (lekári, lekárnici, sestry) požiadať o vydanie elektronickej karty zdravotníckeho pracovníka, ktorá slúži na pripojenie do systému. Zdroj informácií nájdete TU.

Lekárnici by sa vďaka elektronizácii zdravotníctva mali dostať k prehľadu liekov, ktoré každý pacient užíva a tak by sa mohli vyhnúť nežiaducim interakciám medzi liekmi.

Elektronizácia zdravotníctva by mala rovnako zjednodušiť komunikáciu medzi pacientom, lekárom, ambulanciou, poisťovňou a nemocnicou. Pacient by nemal mať v ruke žiadne žiadanky, spisy a recepty, pretože všetko by malo byť dostupné pomocou elektronického systému.

Lekári by mali získať rovnako prehľad o tom, akých iných lekárov pacient navštevuje, aké lieky užíva a aké ochorenia prekonal.

To ako bude systém eHealth v praxi fungovať ukáže len čas. Rodinný lekár je tu pre Vás však vďaka telemedicíne dostupný vždy, keď ho potrebujete NonStop.