048 3211 211
048 3211 211
x

Telemedicína vo svete

Domov >Blog > Telemedicína vo svete
blog_post_Zdroj ilustračného obrázka: www.hoctienganh.vn/?attachment_id=2665

Dec 14, 2017

Telemedicína vo svete

Tlemedicína ako taká vznikla v zahraničí. Ako vlastne telemedicína funguje vo svete? Zopár riadkami si priblížime, ako funguje telemedicína v Austrálii, USA a Švajčiarsku.

Austrália

Vznik celej telemedicíny sa úzko viaže práve s Austráliou, kde na prekonanie veľkej vzdialenosti medzi lekárom a pacientom slúžilo telekomunické spojenie na kontakt pacienta s Kráľovskou leteckou zdravotnou službou.

Dnes v tejto krajine funguje telemedicína vďaka pokročilým technológiám nie len na konzultáciu medzi pacientom a lekárom alebo ako modernizácia zdravotníctva a možnosť lekárskeho záznamu pacienta na internete a prepojenia lekárov cez internetové servre. Technický pokrok umožňuje v tejto krajine aj telemedicínske služby telepharmacy (predpisovanie liekov), telepsychiatry (psychiatrická pomoc), teledermatology (dermatologické vyšetrenie) a mnoho iných. Modernizáciu zdravotnej starostlivosti ako aj TeleHealth zastrešuje Ministerstvo zdravotníctva Austrálie.

USA

V Spojených štátoch sa systém zdravotníctva poskytovaný pomocou telemedicíny rozdeľuje do dvoch sektorov. Telemedicínu tu poskytujú nemocnice alebo súkromné spoločnosti, rovnako aj veľký zamestnávatelia ponúkajú službu telemedicíny v spolupráci so súkromnými spoločnosťami. Tie spolupracujú aj s poisťovňami, ktoré služby telemedicíny ponúkajú svojim poistencom.

Podobne ako v Austrálii aj v USA vďaka vývoju technológií sú telemedicínske služby rozšírené nie iba na komunikácia lekára s pacientom, ale aj na telepharmacy (predpisovanie liekov), telepsychiatry (psychiatrická pomoc), teledermatology (dermatologické vyšetrenie), telemonitoring (monitorovanie pacientov na diaľku) a mnoho iných.

Švajčiarsko

Vo Švajčiarsku je naprieč celou krajinou vybudovaná sieť telemedicíny. Existuje tu telemedicínske centrum a dva zdravotnícke centrá. Telemedicína vo Švajčiarsku je založená na 24 hodinovej zdravotníckej službe, ktorú môže pacient využívať aj, keď si zavolá zo zahraničia. Sieť je vybudovaná na partnerstve spoločnosti, ktorá poskytuje telemedicínu a lekárov, špecialistov a farmaceutov, ktorí sa nachádzajú po celej krajine.

Vďaka tejto sieti sa dokáže pacient s akýmkoľvek problém rýchlo nakontaktovať na lekár a pokiaľ nie je postačujúca konzultácia pomocou telemedicíny, tak sa dokáže rýchlo a promptne dostať k partnerskému lekárovi.

Rovnako ako v predchádzajúcich spomínaných krajinách aj tu sa využívajú rôzne druhy telemedicíny na to aby bol pacient na prvom mieste, spojný a kvalitne vybavený.

Váš Rodinný lekár je Vám k dispozícii NonStop vďaka telemedicíne na Slovensku.