048 3211 211
048 3211 211
x

Výživové doplnky, ktoré nám pomáhajú pri športe

Domov >Blog > Výživové doplnky, ktoré nám pomáhajú pri športe
blog_post_Zdroj ilustračného obrázka: freepik.com

Jan 10, 2018

Výživové doplnky, ktoré nám pomáhajú pri športe

Výživové doplnky sa stali súčasťou našich životov, či už ako pomocník v podpore nášho zdravia alebo ako pomocník pri našom zdravom životnom štýle v podobe produktov, ktoré užívame pri cvičení. Na trhu je veľké množstvo produktov tieto používame najčastejšie.

Kreatín

Je organická kyselina, ktorá sa nachádza u stavovcov, kde až 95% kreatínu je prítomného vo svaloch. Prispieva k zásobovaniu svalov energiou. Vytvára sa hlavne v obličkách, pečeni a pankrease z troch aminokyselín argínu, glycínu a metionínu, keďže ide o ich derivát. Podporuje rast svalovej hmoty, objemu svalov a zvyšuje ich silu.

Proteín

Najčastejšie pri našich tréningových plánoch užívame tzv. srvátkový proteín. Ako samotný názov hovorí ide o produkt, ktorý nám zvyšuje príjem bielkovým počas dňa. Najlepšie je keď si ho doprajeme po tréningu alebo počas dňa namiesto menšieho jedla. Proteín nám hlavne pomáha pri regenerácii našich svalov a zvyšovaní výkonnosti. Najlepším pomocníkom je hlavne pri silových športoch, kde je svalstvo nadmieru namáhané.

Kofeín

Používame ho nie len pri mentálnej práci ale aj pri športovej aktivite hlavne kvôli jeho povzbudzujúcim účinkom. Jeho užitie nám zlepšuje mentálny výkon a jeho intenzitu. Najlepší účinok má pokiaľ ho užije pol hodinu pred plánovaným tréningom. Pozor si pri jeho užívaní treba dávať ak máme problémy so srdcom.

BCAA

Sú aminokyseliny, ktoré majú rozvetvený reťazec, preto predstavujú vynikajúci zdroj okamžitej energie, pretože sú vstrebateľné priamo z krvného obehu odkiaľ putujú priamo do svalov a zväčšujú ich objem. Sú dobre využiteľné hlavne na regeneráciu a používajú sa aj po náročnejších tréningoch, keďže sú metabolizované viac vo svaloch ako v pečeni.

Iontové nápoje

Tieto nápoje skúšal v priebehu života hádam každý človek, ktorý sa venuje športu. Sú obľúbené lebo sú efektívnym nástrojom na rýchle doplnenie tekutín, minerálov a iónov, ktoré telo počas tréningu potrebuje. Sú tou správnou voľbou keďže počas dlhého tréningu sa potením z tela nevylučuje iba voda a škodlivé látky ale aj minerály a soľ.